Jednostka tematyczna: Tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Klasa: II Cel główny: Poznanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Cele ogólne: •utrwalenie wiadomości na temat zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia •doskonalenie techniki czytania – czytanie (ze zrozumieniem) pytań, zdań •wdrażanie do uważnego słuchania i
Zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia - r konspekt zajęć klasa I Tradycja to przekazywane z pokolenia na pokolenie obyczaje, poglądy, wierze nia, sposoby myślenia i zachowania, normy społeczne. Nim zdefiniowano pojęcie świadomości narodowej i narodu, istotnym kryterium określającym pochodzenie była obrzędowość.
133,00 zł. 32,36 zł. / 100 g. Dodaj do koszyka. Zachowaj równowagę. Święta Bożego Narodzenia nadchodzą też w czasie, kiedy w naturalny sposób dokonujemy podsumowania kończącego się roku. A często nie idzie to w parze z przedświąteczną gorączką i pesymistycznym nastrojem, wynikającym z przemęczenia.
Książka z wzorami kilkudziesięciu ozdób na święta Bożego Narodzenia i ozdób choinkowych. od inscenizacji bez słów dla najmłodszych po zmierzające w stronę monodramu przedstawienie
Narodzenia. etlejem jest blisko, na odległość ludzkiego serca Na odległość otwartych szeroko ramion. Na odległość dłoni otwartej. etlejem jest blisko Każdego dnia możesz tu przyjść. Każdego dnia óg czeka na ciebie… Tej miłości nam nie zabraknie nigdy. Jej starczy dla wszystkich ludzi. ądźmy hojni w dzieleniu się nią.
Idea, jaka przyświecała stworzeniu tego utworu, narodziła się w 1969 roku przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy to Lennon i Yoko, manifestując swój sprzeciw wobec wojny w Wietnamie. W 11 wielkich miastach całego świata rozwiesili billboardy i plakaty, na których widniał napis: "WAR IS OVER!
- przedstawienie celu i formy zajęd - zapisanie na tablicy tematu lekcji Nauczyciel - prowadzi rozmowę dydaktyczną, którą zaczyna od zadania uczniom pytania Skąd wiemy, że nadchodzą święta? Tok rozmowy prowadzi do stwierdzenia, że polskie święta różnią się od świąt w krajach, z których pochodzą uczniowie.
Na początek naszego spotkania proponujemy wspólne zaśpiewanie, powstałej w XVII wieku, kolędy pt. "Przybieżeli do Betlejem pasterze" - podkład muzyczny - wersja instrumentalna. Narratorzy: Wigilia rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia - rodzinne święta, pełne pięknych tradycji i podniosłego nastroju.
xWuO0. Scenariusz uroczystości na Boże Narodzenie (6 - latki) Boże Narodzenie to święta, na które dzieci czekają z utęsknieniem. Dziecko 6- letnie przychodząc do "zerówki" uważa, że "szkoła to tylko nauka". Małe dzieci potrafią wspaniale przeżyć atmosferę świąteczną. Dla dziecka, które nigdy nie chodziło do przedszkola, to pierwsza uroczystość, z którą spotyka się w swoim życiu. Z doświadczenia wiem, że dzieci w tym wieku potrafią pokazać bardzo dużo. Przygotowując inscenizację np.: "Jasełka" musimy pamiętać, aby była krótka i zrozumiała dla dziecka. Wigilia, wspólne łamanie się opłatkiem, a szczególnie Mikołaj cieszą się dużym zainteresowaniem. Bardzo ważne jest, aby wszystkie dzieci w klasie brały udział w przedstawieniu."Powitanie" Dziecko I: "Witam z całej uprzejmości, wszystkich naszych miłych gości, że łaskawie tu przybyli, by się z nami zabawili". Dziecko II: "Za chwileczkę na tej scenie, odbędzie się przedstawienie. Jeśli nam się coś nie uda niech nie bierze gości nuda". Dziecko III: "Ale za to oklaskami wyrównają draki z nami, bo te wszystkie cudaczności robimy dla naszych gości". "Jasełka" Dzieci śpiewają na melodię kolędy: "Cicha noc": 1) Wieje wiatr, szumi wiatr, znów do świtu czasu szmat. Nad polami zbiera się mgła. Noc gwiazdami cichutko łka, gdzieś na świecie płacz - bis. 2) Ludzki tłum, wielki tłum, rusza w drogę brak mu snu, oczy tęsknie wpatrzone w mrok, wciąż do przodu wydłuża krok. który to już raz - bis. 3) Gdzie jest dom, ciepły dom, gdzie mieszkanie dach i schron; gdzie się podział cały świat, gdzie jest matka, ojciec, brat w dali został hen- bis. 4) Drogi kres, męki kres przeznaczenie obok jest. Wkrótce wyśni się nasz sen. W sercach wiara budzi się I nadzieja też- bis. Narrator I: Szło na zimę już powoli, kiedy August Cezar, cały naród co zniewolił policzyć zamierzał. Tak to wieki temu było dobrze o tym wiemy, co się przez to wydarzyło zaraz opowiemy. Narrator II: Zaraz się na scenie, zacznie przedstawienie Maryja i Józef będą na tej scenie. Patrzcie, co się dzieje, idą do Betlejem, a noc ciemna, że aż strach. Maryja: Józefie zimno, Józefie ciemno Józefie, Józefie co będzie ze mną? Tak strasznie zimno, tak ciemno wszędzie. Józefie, Józefie co ze mną będzie. Bóg ci dał w opiekę Pannę Maryję, gdzie jej dasz schronienie, czym ją okryjesz. Buty pogubiłam, suknie podarł wiatr Józefie, Józefie jak iść przez ten świat. Józefie drogi, Józefie miły Józefie, Józefie już nie mam siły. Kamień nad głową, kamień pod nogą może zapukasz wreszcie do kogoś? Józef: Bóg mi dał w opiekę Pannę Maryję, a ona biedactwo już ledwie żyje. Buty pogubiła, suknie podarł wiatr, o mój Panie Boże, jak iść przez ten świat? Baba: Kto się tam po nocy włóczy! Chłop: Zamknij drzwi na siedem kluczy! Baba: Spać nie dają włóczykije! Józef: Przyjmijcie Pannę Maryję. Dajcie nocleg choćby w sieni, jesteśmy bardzo strudzeni. Z Nazaret daleka droga otwórzcie w imię Boga. Chłop: Tu nie zajazd, nie gospoda idźcie stąd, bo czasu szkoda! Józef: Ja gdziekolwiek, ale ona Bóg mi oddał ją w opiekę jest zziębnięta i strudzona idziemy z drogi dalekiej. Baba: Nie pomoże Święty Boże, drzwi włóczęgom nie otworzę! Józef: Nie wpuścili nas bogacze! Maryja: Tylko wiatr nad nami płacze tylko wiatr i nikt już więcej żeby chociaż ogrzać ręce tak niewiele nam potrzeba. Józef: Żeby chociaż kromka chleba choćby okruch... serce boli na dnie tylko grudka soli. Narrator I: Wszędzie pełno, rojno, gwarno, ludzi co niemiara. Znaleźć choć stajenkę marną Józef wciąż się stara. Narrator II: Aż dotarli późną nocą do rozpadłej szopy. Nie szukali więc na próżno obcierając stopy. Rzecze Józef do Maryi: Mario moja miła, tu masz nocleg od tej chwili, tu będziesz rodziła. Maryja: Ach, Józefie, głód i zimno, ciało mam zbolałe, noc tak chłodna, czy wytrzyma, to dzieciątko małe? Narrator: Zmartwił Józef się lecz przecież zanim świt nastanie, zamiast tułać się po świecie przenocują w sianie. Kolęda "Cicha noc" - śpiewają aniołki. Narrator:A tymczasem pastuszkowie co paśli owieczki, prości, skromni chłopaczkowie w górę wzrok podnieśli. Zobaczyli gwiazdę, bowiem przepiękną aż miło, pomyśleli zaraz sobie "Coś się wydarzyło". Pastuszek I: Gwiazda świeci nad Betlejem, idziemy zobaczyć! Co się stało, co się dzieje, co to wszystko znaczy? Hej ruszajmy, mam przeczucie jakieś niepojęte. Czuję dziwne w sercu kłucie i wzruszenie święte! Narrator I: Do stajenki weszli lichej i tam zobaczyli pośród nocy mroźnej, cichej jak dzieciątko kwili. I upadli na kolana przed tym dzieckiem małym, bo się z narodzeniem Pana cuda dokonały. Kolęda: "Przybieżeli do Betlejem" Narrator II:Piękna gwiazda, hen na niebie goreje jak zorza i pytają ludzie siebie "Czy to jakiś pożar?" Narrator I: W tej chwili, gdzieś z daleka trzej mędrcy królowie, idą; żaden z nich nie zwleka, w koronach na głowie. Kacper: Hej, Melchiorze, Baltazarze dokąd tak idziemy? Melchior: Tam, gdzie gwiazda nam iść każe, tam się dostać chcemy. Baltazar: Co mu damy, gdy dojdziemy bo coś przecież damy? Kacper: Mirrę, złoto i kadzidło by były trzy dary. Razem Bo to król jest nad królami i przyszły pan świata. Niech panuje on nad nami niech narody brata. Kolęda: "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Narrator I:Choć stajenka z boku stała pełna teraz gości, bowiem tu się dokonała, rzecz wielkiej radości. Narrator II: Narodził się syn jedyny Jezus Chrystus mały i od pierwszej swej godziny żyje w blasku chwały. Kolęda: "Gdy śliczna Panna" Wszyscy:Witaj Królu, witaj Zbawco tak Cię czekaliśmy, Pobłogosław nas łaskawco po to tu przyszliśmy. Na melodię kolędy: "Pójdźmy wszyscy do stajenki" dzieci śpiewają piosenkę: "Zostań Jezu mym braciszkiem..." I Zostań Jezu mym braciszkiem, Podzielę się z Tobą wszystkim. Oddam swoje klocki lego i misiaka pluszowego. II Dam zabawki, dam słodycze Dziadka, Babci też pożyczę. podzielę się mamą, tatą bądź braciszkiem moim za to. Jeżeli mamy dużo dzieci w klasie i nie wszystkie brały udział, możemy przedstawić dodatkowo wiersze. "Zrodzony na sianie, w półmroku stajenki, śpi w ramionach Maryi, Jezus malusieńki. Świętą noc, złocista gwiazda opromienia, gromadzą się wokół przyjazne stworzenia. Lulajże Jezuniu snem cichym, szczęśliwym, Obdarz nas radością i szczęściem prawdziwym". Kolęda: "Lulajże Jezuniu". "Wesołych Świąt" Dziecko I:Wesołych Świąt, bez zmartwień, z barszczem, z grzybami, z karpiem, z gościem, co niesie szczęście czeka nań przecież miejsce. Dziecko II Wesołych Świąt, a w święta niech się snuje kolęda. I gałązki świerkowe, niech Wam pachną na zdrowie. Dziecko III Wesołych Świąt, a z gwiazdą pod świeczek łuną jasną życzcie sobie - najwięcej zwykłego ludzkiego szczęścia. Kolęda: "Gdy śliczna Panna..." Po przedstawieniu wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Na zakończenie zabawa z Mikołajem i rozdanie prezentów. Dzieci mogą zaprezentować taniec "Śnieżynek". Opracowanie: Anna Wojtkowicz nauczyciel SP 1 Józefów
28 kwietnia 2022 Boże Narodzenie to zdecydowanie jeden z najważniejszych momentów w ciągu całego roku, na który wiele osób czeka z wypiekami na twarzy. Prezenty, ubieranie choinki, rodzinna atmosfera i bogaty folklor kulturowy związany z obchodami tych wyjątkowych świąt sprawiają, że Gwiazdka jest absolutnie magicznym czasem, nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. W związku z tym, Boże Narodzenie ma swoje miejsce w literaturze różnych okresów. Jak święta są ukazywane w prozie i poezji? Na co największą uwagę zwracają twórcy literaccy opisując Gwiazdkę? Przeanalizujmy! Dlaczego motyw świąt Bożego Narodzenia jest często wykorzystywany przez twórców literackich? Święta Bożego Narodzenia to w literaturze chętnie stosowany motyw. Dlaczego? Kluczowe znaczenie ma fakt, że okres Bożego Narodzenia jest utożsamiany w kulturze z czasem, w którym wszyscy powinni być dla siebie dobrzy i pomagać sobie nawzajem. Boże Narodzenie to zwykle okres wzmożonej refleksji nad własnym życiem i postępowaniem, a wieczór wigilijny w Polsce jest związany z wieloma wierzeniami: 12 potraw dla zapewnienia sobie powodzenia w kolejnym roku, łuski karpia w portfelu dla bogactwa, sianko pod obrusem lub czekanie na moment, w którym przemówią zwierzęta. Motyw świąt w literaturze bywa więc nie tylko szansą na pokazanie, w jaki sposób to wyjątkowe wydarzenie było obchodzone w konkretnych kulturach i społeczeństwach, ale również często służył do zaprezentowania wewnętrznej przemiany głównego bohatera. Topos świąt Bożego Narodzenia w wielu utworach ma za zadanie również stanowić tło dla dużych zmian w życiu postaci literackich – w końcu Gwiazdka to czas, w którym wszystko się może zdarzyć! Boże Narodzenie w poezji i prozie Jak w literaturze ukazane są święta? Zazwyczaj Boże Narodzenie, zarówno w prozie, jak i poezji, jest opisywane w jednoznacznie pozytywny sposób, jako bardzo wyjątkowy czas, w którym zdarzają się mniejsze lub większe „cuda”. Często podkreślany jest także religijny charakter obchodów. „Opowieść wigilijna” Karol Dickens. Wybierając książki świąteczne nie można zapominać o opowiadaniu autorstwa Dickensa. Ebenezer Scrooge na stałe zapisał się w zachodniej popkulturze i trudno znaleźć osobę, która nie zna historii jego wewnętrznej przemiany. Mężczyzna prowadzi kantor, ale jest bardzo skąpym i zamkniętym na innych ludzi człowiekiem. W noc wigilijną, poza duchem jego byłego współpracownika, Scrooge’a odwiedzą również duchy obecnych, przeszłych i przyszłych świąt Bożego Narodzenia. Podróż, jaką odbędzie Scrooge sprawi, że mężczyzna zmienia swoje nastawienie do świata. „Basia i Boże Narodzenie” Zofia Stanecka. Szukając książki dla dzieci zdecydowanie warto sięgnąć po historię Basi, dziewczynki stającej przed wyzwaniem, jakim są przygotowania do świąt bez wsparcia mamy, która niestety łamie rękę. Potrzebujesz bajki dla dzieci 3 – 5 lat? Bardzo możliwe, że Twojemu maluchowi przypadnie do gustu „Ekspres polarny” autorstwa Chrisa van Allsburga. „Boże Narodzenie w Lost River” Fannie Flag. Fannie Flag to prawdziwa mistrzyni prozy, która wpisuje się w kategorię, jaką jest literatura obyczajowa i literatura piękna. Autorkę możesz znać z kultowej książki „Smażone zielone pomidory”, opowiadającej historię niesamowitych kobiet, na podstawie której zresztą nakręcono doskonały film. Tym razem tłem dla książkowych wydarzeń, jak wskazuje tytuł, są święta Bożego Narodzenia, w które przecież wszystko się może zdarzyć. Literacki motyw Bożego Narodzenia bardzo często jest pretekstem do przedstawienia ciepłej, klimatycznej historii. Na tym jednak nie koniec! Gwiazdka jest okresem na tyle pobudzającym wyobraźnię, że na stałe zapisała się również w polskiej poezji różnych epok literackich. Przykłady? „Gwiazda” Leopolda Staffa, „Wigilia” Jana Twardowskiego czy „W noc wigilijną” Jana Kasprowicza. Szczególnym przykładem utworów poetyckich poświęconych tematyce Bożego Narodzenia są także oczywiście kolędy. Święta Bożego Narodzenia w literaturze polskiej Boże Narodzenie to jedne z najważniejszych świąt w polskiej kulturze, dlatego nie można się dziwić, że pojawiają się również bardzo często w rodzimej literaturze. Przejmujący opis Bożego Narodzenia można znaleźć we wspomnieniach Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Inny świat”. Mimo, że więźniowie łagru byli wyczerpani fizycznie i psychicznie, Boże Narodzenie nadal miało dla nich szczególne znaczenie i było kultywowanym świętem. W „Chłopach” Władysława Reymonta można znaleźć z kolei informacje na temat tego, jak wigilię i Boże Narodzenie obchodzono w przeszłości na terenach wiejskich. „Noelka” to z kolei jedna z części słynnej Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz – akcja opowieści toczy się w wigilijną noc. Wymienione przykłady pokazują Boże Narodzenie, jako bardzo szczególny czas, cieszący się dużą estymą. W polskiej literaturze szczególne znaczenie ma Wigilia, która w naszym kraju jest obchodzona w bardzo uroczysty sposób. Również warte przeczytania Sprzedaj książki Wypłaciliśmy już 14 796 015 zł za sprzedane książki w Polecamy sprawdzić -95% zł dobry zł jak nowa zł dobry -73% zł jak nowa zł jak nowa zł widoczne ślady używania -70% zł jak nowa zł jak nowa zł nowa Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Uczestnicy: dzieci 4-letnie, rodzice Cele ogólne: – wywołanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie, – wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym; – organizowanie sytuacji sprzyjającej wykorzystywaniu posiadanych sprawności i umiejętności; Cele operacyjne: Zakłada się, że dziecko: – kulturalnie zachowa się w grupie przedszkolnej w obecności zaproszonych gości – podejmie aktywność zabawową i zadaniową, – rozpozna za pomocą zmysłów (smaku, węchu, dotyku) przyprawy świąteczne – wymieni świąteczne tradycje (łamanie się opłatkiem, sianko pod obrusem, ubieranie choinki dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa,) Zakłada się, że rodzic: – podejmie aktywność zabawową wspólnie z dzieckiem – włączy się w działania przedszkola wspierające rozwój dziecka – zintegruje się z innymi rodzicami i środowiskiem przedszkolnym Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa, elementy pedagogiki zabawy wg Klanza Formy pracy: zespołowa, zbiorowa, indywidualna, zabawy integracyjne, Środki dydaktyczne: magnetofon, żywa choinka, przyprawy kuchenne (rodzynki, cukier waniliowy, orzechy włoskie, wiórki kokosowe, mak, mandarynki, śliwki suszone itp.), ilustracje osób i przedmiotów kojarzących się ze świętami Bożego Narodzenia, przybory plastyczne (rysunek twarzy Mikołaja, kulki waty, klej), karteczki z nazwami świątecznych. prezentów, nagrania płytowe CD kolęd, odpowiednio udekorowana sala: obrusy na stole ze świątecznymi stroikami, zapalone świece. Przebieg zajęć: rodziców W świątecznym nastroju, Z uśmiechem radości. Witamy w przedszkolu, Przybyłych dziś gości. 2. Zapoznanie z celem spotkania. Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Nasze spotkanie zostało zorganizowane po to, aby czas ten był jeszcze przyjemniejszy. Proponujemy wam wspólne zabawy, które przybliżą dzieciom tradycje świąteczne, a także pozwolą nam lepiej się poznać. Pamiętajcie, że aby dobrze się czuć i bawić, trzeba być radosnym i uśmiechać się pięknie do wszystkich. 3. Zabawa ilustracyjno- ruchowa ze śpiewem ,,Uśmiechnij się”. ( Na melodię zabawy ,,Taniec pingwina”, ustawienie w kole) O jak przyjemnie i jak wesoło (ręce na biodrach, wysuwamy do przodu na zmianę nogi) Bawić się razem w świąteczny czas. (wysuwamy do przodu na zmianę nogi) Chwyćmy swe ręce, podskoczmy w kole (chwytamy się za ręce) Do przodu ( podskok w przód), do tyłu (podskok do tyłu) i raz dwa, trzy ( podskakujemy 3 razy w miejscu ) ( zabawę powtarzamy kilka razy) 4. Zabawa integracyjna przy piosence – „Bingo” Uczestnicy spotkania dobierają się w pary. Maszerują w rytmie muzyki po obwodzie koła, trzymając się za ręce. Na określony sygnał prowadzącej zatrzymują się, odwracają się twarzami do siebie i klaszcząc w swoje obie dłonie wypowiadają kolejne głoski słowa „b –i –n – g – o”. Przy głosce „o” obejmują się i przytulają do siebie. Przedstawiają się partnerowi, np. „mama Oli – Natalka”. Następuje zmiana partnera. 5. Zagadki obrazkowe – wskazywanie spośród przypiętych na tablicy obrazków, tych , które kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia Chętne dzieci wskazują obrazki związane tematycznie ze świętami Bożego Narodzenia. Nazywają osoby i przedmioty na nich przedstawione. Nauczycielka nakleja w rogu prawidłowo wskazanego obrazka małą, zieloną Konkurs plastyczny „Broda św. Mikołaja” W konkurencji tej biorą udział rodzice i dzieci (w parach). Dorosły ma za zadanie ( mając zasłonięte szalikiem oczy ) brody z waty na twarz Świętego Mikołaja. Rola dziecka polega na udzielaniu rodzicowi instrukcji słownej. 7. ,,Świąteczne prezenty” – kalambury słowne Rodzice losują karteczki z nazwami prezentów, jakie dzieci zazwyczaj otrzymują pod choinkę. Zadaniem ich jest opisanie przedmiotu bez podania jego nazwy. Dzieci próbują odgadnąć, o jakim prezencie opowiada osoba dorosła. 8. Taniec integracyjny ,,Pada śnieg” (Wykorzystanie elementów pedagogiki zabawy wg Klanza) Uczestnicy spotkania tworzą pary: rodzic – dziecko. Kolejno ruchem improwizowanym tańczą w środku koła kolejne pary, w rytmie słyszanej muzyki (Jingle Bells). 9. Zabawa ,,Smaczne Boże Narodzenie” Zabawa polega na rozpoznawaniu świątecznych przysmaków za pomocą zmysłów: dotyku, smaku, węchu. Każdy uczestnik ma zawiązane oczy, a prowadząca podaje na spodeczkach różne produkty. Wykorzystujemy do zabawy wszystko, z czego przyrządza się świąteczne smakołyki (rodzynki, mak, pomarańcze, orzechy włoskie, wiórki kokosowe, migdały, goździki, suszone śliwki, cukier waniliowy itp.) Do zabawy zapraszamy wszystkich uczestników spotkania. Zabawa kończy się konsumpcją konkursowych smakołyków. 10. ,, Choinka – strojnisia”. Prowadząca spotkanie ustawia na środku sali żywą choinkę, którą podarował jeden z rodziców. Uczestnicy spotkania wspólnie dekorują choinkę przyniesionymi z domu oraz wykonanymi z dziećmi w przedszkolu ozdobami. Dla wytworzenia nastroju zapalamy lampki choinkowe. ilustracyjna ,,Choinka” (Uczestnicy spotkania ilustrują odpowiednimi słowami treść wiersza) Jak najjaśniej świeć choinko (zatoczyć ruch ręką) Naszym córkom (pokazać na dziewczynki) Naszym synkom (pokazać na chłopców) Dużym tatom (wspiąć się na palce, ręce w górze) Mamom bliskim (skrzyżować ręce na piersi) Świeć choinko wszystkim, wszystkim (zatoczyć ruch obiema rękami) Moment zabawy ilustracyjnej wprowadza radosny nastrój. 12. ,,Wigilijny stół”. Wspólnie siadamy do wigilijnego stołu, łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, rozmawiamy o rodzinnych tradycjach ( w tle nastrojowa melodia kolęd). 13. Pożegnanie Prowadząca spotkanie dziękuje wszystkim za wspólną zabawę. Życzy radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych wymarzonych prezentów od Mikołaja. Żegnamy się zabawą integracyjną do piosenki: „Syp Simeon” . Uczestnicy siedzą w kole na krzesełkach i naśladują ruchy wykonywane przez prowadzącą w określonym rytmie utworu muzycznego. Opracowanie: Wanda Dynkwald